PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=118497}

Gnijąca panna młoda

Corpse Bride
7,5 232 128
ocen
7,5 10 1 232128
7,6 29
ocen krytyków
Gnijąca panna młoda
powrót do forum filmu Gnijąca panna młoda

Co za dureń dopuścił takie tłumaczenie tytułu? "Gnijąca panna młoda" i koniec.
Jakiego Tima Burtona? To reżyser i jego nazwisko nie ma nic wspólnego z
zapisem oryginalnego tytułu. Równie dobrze można powiedzieć, że istnieje film
"Szczęki Spielberga".

ocenił(a) film na 10
wertuqq

Oryginalny tytuł filmu to: Tim Burton's Corpse Bride, więc tłumaczenie jest poprawne, aczkolwiek też uważam, że po polsku brzmi on głupio. Wolę tytuł "Gnijąca Panna Młoda", chociaż z drugiej strony oryginalny tytuł jest zabawniejszy, ale niestety jest nieprzetłumaczalny.

Kubasek

Pozwolę się z tobą nie zgodzić. Wpisz w wyszukiwarkę "Corpse Bride" i przekonaj się, że nigdzie nie znajdziesz pisowni z nazwiskiem reżysera. Po resztą, po co daleko szukać, na stronie Filmwebu z tym filmem, wyrażnie jest napisany tytuł oryginalny, pod tytułem w języku polskim.

ocenił(a) film na 10
wertuqq

To zależy od kraju. W Wielkiej Brytanii jest tytuł "Corpse Bride", a w USA " Tim Burton's Corpse Bride" :) Zobacz sobie zakładkę "Inne tytuły", czy jak się to tam nazywa. Jest na stronie z podstawowymi informacja o filmie, pod obsadą.

Kubasek

Czyli sugerujesz, że Anglicy i Brazylijczycy popełnili błąd? Poza tym, wytłumacz mi sens takiego tytułu? Pan młody tak się nazywał? Według mnie, powód jest prozaiczny. Szata graficzna plakatu i okładki została tak niefortunnie zaprojektowana, że nazwisko reżysera zostało umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie tytułu. No i poszło. Nowy tytuł zaczął żyć swoim życiem. Notabene, bezsensownym. Podobny przypadek, miał miejsce z filmem "Oszust" z Philem Collinsem.

ocenił(a) film na 10
wertuqq

Mam ten film na komputerze. W nazwie jest Tim Burton's Corpse Bride.

ocenił(a) film na 10
Kubasek

obejrzyj sobie zwiastun, tam lektor wyraźnie mówi Tim Burton's Corpse Bride.

Kubasek

Powtarzam jeszcze raz, widocznie czyjś błąd zaczął żyć swoim życiem. Powtórnie zapytam o sens takiego tytułu.

ocenił(a) film na 10
wertuqq

widziałeś zwiastun? A poza tym wystarczy obejrzeć zagraniczne plakaty.

Kubasek

Obejrzałem. I mówię jeszcze raz. Nazwisko reżysera, zostało tam umieszcone przez grafika projektującego plakat. Zauważ, że jest dużo mniejsze od właściwego tytułu. A jeżeli to cię nie przekonuje, odnieś się do plakatów tego samego reżysera do filmu "Miasteczko Halloween" Według ciebie powinno nazywać się -------- "Miasteczko Halloween Tima Burtona" ?

ocenił(a) film na 10
wertuqq

Po polsku brzmi to głupio, jak już zresztą pisałem. A poza tym może ma taki zwyczaj, że się "podpisuje" pod swoimi filmami. Na plakacie "Miasteczka Halloween", przed tytułem też jest jego imię i nazwisko.

Kubasek

I o tym mówię cały czas.

Kubasek

Mam wrażenie, że imię i nazwisko reżysera jest przed większością tytułów w czołówce filmu i na plakatach, ale jakoś w wielu innych przypadkach nikt nie bierze tej informacji za część tytułu. :-)

ocenił(a) film na 10
wertuqq

Na Rotten Tomatoes widnieje tytuł "Tim Burton's Corpse Bride", więc wychodzi na to, że to oficjalny tytuł.

Kubasek

Widzę, że nie jesteś przekonany do końca? W takim razie, ja zagram taką kartą - http://pl.wikipedia.org/wiki/The_Internet_Movie_Database
Sprawdż tam.

ocenił(a) film na 10
wertuqq

A może obydwa tytuły są poprawne? :)

Kubasek

Kombinujesz i kombinujesz : ) Ale nie dam się się przekonać.

ocenił(a) film na 10
wertuqq

Jak chcesz :)

Kubasek

Jak chcesz to próbuj. Tylko proszę o dowód nie do podważenia. Jak na razie, moje na górze. Chyba się zgodzisz?

ocenił(a) film na 10
wertuqq

Włącz sobie film, przed tytułem jest nazwisko i imię Tima.

Kubasek

Słaby argument. Nazwisko reżysera czytane przed tytułem, ma służyć jako wabik. Tu masz przykład, że najwyrażniej ta "moda" dotyczy wszystkich jego filmów animowanych.
http://www.youtube.com/watch?v=kr5VuWeXGvQ

ocenił(a) film na 10
wertuqq

Czemu tak myślisz? Przecież na długo przed premierą wiadomo kto będzie reżyserem danego filmu, więc fani Burtona i tak poszliby na ten film, nawet bez jego "podpisu".

Kubasek

Reklamy nigdy nie za dużo. A w filmiku reklamującym "Miasteczko Halloween" słyszysz wyrażnie nazwisko reżysera wymawiane przez lektora przed tytułem. Chyba, że kliknąłeś linku.

ocenił(a) film na 10
wertuqq

Kliknąłem. Swoją drogą ciekawe, czemu jego nazwisko widnieje tylko w tytułach jego filmów animowanych? No bo na przykład, przed "Batmanem" nie ma jego nazwiska.

Kubasek

Powiedziałem już wcześniej, widocznie taki styl. Nie występują żywi aktorzy, których nazwiska można by wpisać, wpisuje się nazwisko reżysera.

ocenił(a) film na 10
wertuqq

Tak BTW, to ciekaw jestem, w jaki sposób świat żywych jest czarno- biały, a świat umarłych kolorowy? Ciekawi mnie jak to zrobiono? Używali na przemian czarno-białej i kolorowej kliszy?

Kubasek

W dzisiejszych czasach? Przy możliwościach obróbki komputerowej? Bułka z masłem.

ocenił(a) film na 10
wertuqq

Ale gdzieś wyczytałem, że postacie nie są animowane komputerowo tylko, że to są kukiełki.

Kubasek

Zgoda. Ale obraz jest nagrywany kamerą. Więc można z nim zrobić wszystko. Najlepszy przykład masz w tym filmie.
http://www.youtube.com/watch?v=v9EHRObUQqY&hd=1

ocenił(a) film na 10
wertuqq

Aaa, tego nie wiedziałem :)

Kubasek

Teraz już wiesz.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
wertuqq

Racja.
Można było nadać tytuł "Panna niemłoda".

ocenił(a) film na 7
wertuqq

Dobrze się czujesz? Zluzuj gumkę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones